Provozní řád

dětská skupina Mamutík I a Mamutík II

zpracovala: Ing. Kristýna Šrámková 

platnost od: 1.9.2022

Obecné


Dětská skupina Mamutík I a Mamutík II

Zřizovatel:  RC Sluníčko v Přerově, z.s. IČO: 66743516

Zastoupený: ředitelkou: Ing. Kristýnou Šrámkovou

Adresa: Sokolská 520/26, Přerov I-Město, 750 02 Přerov

Místo poskytování péče o dítě: Sokolská 520/26, Přerov I-Město, 750 02 Přerov

Telefon: 774 841308

E-mail: info@mamutikprerov.cz

Web: www.mamutikprerov.cz

Bankovní spojení: 2302289910/2010

Kapacita: Mamutík I. 12 dětí, Mamutík II. 12 dětí (od 2 do 6 let)

Typ zařízení: s celodenní péčí 

Provozní doba: 6:30 – 16:30

Odpovědná osoba: Ing. Kristýna Šrámková 

Telefon: 733 614 421

E-mail: sramkova@mamutikprerov.cz

Provoz dětské skupiny zahájen dne 3.10.2022 a skupina je pro veřejnost 

PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ SLUŽBY PÉČE O DÍTĚ

Služba péče o dítě je poskytována s částečnou úhradou rodičů. Poplatek za pobyt v dětské skupině je uveden v  Ceníku na měsíční bázi nebo na základě denních vstupů.. Poplatek za stravné je uveden v  Ceníku na denní bázi.

Pokud dítě ukončí docházku do dětské skupiny v průběhu měsíce, poplatek za poskytování služby péče o dítě se nevrací. V případě nepřítomnosti dítěte se poplatek za poskytování služby péče o dítě nevrací, mimo podmínky uvedené ve smlouvě.

Za řádně omluvené dny není účtováno stravné. Řádně omluveným dnem je včasná omluva do stanoveného dne a času uvedeného ve smlouvě.

Měsíční poplatek a stravné je nutné uhradit převodem na účet poskytovatele uvedený v záhlaví smlouvy a s přiděleným variabilním symbolem. Úhrada je splatná vždy nejpozději do 15. dne v měsíci. Na žádost zákonného zástupce je možno hradit poplatek v hotovosti v DS na základě příjmového dokladu.

Individuální docházka a péče

Rodič ve smlouvě vyplní plánované dny a dobu docházky dítěte. Veškeré změny plánované pravidelné docházky budou možné pouze po dohodě s ředitelkou dětské skupiny se záznamem ve smlouvě o poskytování péče o dítě v dětské skupině.

Čerpat náhrady za omluvené dny lze pouze, pokud to kapacita dětské skupiny umožňuje. Zákonný zástupce dítěte se smluvně zavazuje, že za dny řádně omluvené absence v docházkovém systému pozbývá nárok na umístění dítěte v dětské skupině v omluvené dny. Tyto dny mohou být obsazeny jiným dítětem. Opětovné přihlášení na původně omluvené dny je možné jen v případě, že to umožňuje volná kapacita dětské skupiny v tyto dny.

PROVOZNÍ DNY A POPIS ZAŘÍZENÍ

Provozní dny jsou všední dny pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek, mimo státní svátky. 

Zařízení splňuje požadavky na hygienické podmínky dané vyhláškou č. 350/2021 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz dětské skupiny (plocha obytné místnosti a ložnice 3 m2 na 1 dítě, 1 šatna, 4 WC pro děti, 1 WC pro pečující osoby, 1 sprcha, 4 umyvadel pro děti, nočníky, přebalovací pult). V odděleném prostoru je výdejna stravy pro přípravu pokrmů pro děti. Pokrmy pro děti jsou do denní místnosti rozváženy na servírovacím vozíku. Přípravné místo je opatřeno nerezovými dřezy, myčkou nádobí, mikrovlnnou troubou a vodní lázní. Pro uskladnění jídla je v prostorách výdejny stravy umístěna lednice. 

Zápis do dětské skupiny

Přihlásit dítě do dětské skupiny lze kdykoliv během roku, rozhodující je volná kapacita. Rodiče kontaktují ředitelku a obdrží přihlášku, na jejímž základě je s nimi uzavřena smlouva o poskytování péče o dítě v dětské skupině. Dítě nejdříve projde adaptačním obdobím, ve kterém si na dětskou skupinu zvyká. Délka adaptačního období závisí na individuálních dispozicích dítěte. Pečující osoba sestavuje adaptační plán po dohodě se zákonným zástupcem dítěte. Děti jsou přijímány dle pořadí, ve kterém dětská skupina obdržela vyplněnou závaznou přihlášku. Dětská skupina není uzpůsobena pro péči o děti se speciálními potřebami, případy jsou řešeny individuálně.

Režimové požadavky

Dětská skupina zahajuje svůj provoz v 6:30. V jednotlivých případech i v jinou dobu, a to dle dohody a potřeb rodičů. Děti přebírá osobně pečující osoba, která v zájmu zachování zdraví ostatních dětí může přijmout dítě nachlazené či s jiným infekčním onemocněním (kašel, průjem, zánět očí, bolest ucha…).

Odchod dítěte z dětské skupiny je možný následovně: v 11,30 hod, pokud dítě neobědvá, ve 12,00-12,30 hod, pokud chce zákonný zástupce vyzvednout dítě po obědě. Pokud dítě zůstává v dětské skupině po celý den, tak je možné si jej vyzvednout od 15,00 hod. Dítě je vydáno pečující osobou pouze rodiči/zákonnému zástupci nebo pověřené osobě uvedené v evidenčním listu. Pokud si osoba odpovědná (zákonný zástupce) nevyzvedne dítě do 17h, bude kontaktována telefonicky, případně pečující osoba učiní další kroky v souladu s „Doporučeným postupem v případě nevyzvednutí žáka“ MŠMT. 

Pečující osoby odpovídají za dítě od doby, kdy ho převezmou od zákonného zástupce dítěte, až do doby, kdy je opět zákonnému zástupci předají. Při pobytu v prostorách dětské skupiny zákonný zástupce dítěte dodržuje Provozní řád. Při vzájemném styku s pečujícími osobami, s jinými dětmi docházejícími do skupiny a s ostatními zákonnými zástupci dítěte dodržuje pravidla slušnosti, vzájemné ohleduplnosti a respektuje pokyny pečující osoby.

Péče o zdraví a bezpečnost dětí 

Rodiče děti přivádějí a předávají pečující osobě, která v tu chvíli přebírá za děti odpovědnost až do předání dítěte rodiči nebo zákonnému zástupci, či pověřené osobě, při odchodu dětí domů. Do dětské skupiny mohou rodiče přivést pouze dítě zdravé, které nemá žádné příznaky nemoci, infekce či parazitárního napadení.

 Za příznaky akutního infekčního onemocnění se považuje:

Za příznaky parazitárního onemocnění se považuje:

Dítě též nelze přijmou do dětské skupiny v den, kdy mu byla podána očkovací látka (nástup je možný následující den po očkování, a to kvůli nežádoucím účinkům na očkovací látku a možným reakcím s tím spojeným). 

Pečující osoba má právo namátkově ověřit, zda dítě nemá projevy respiračního onemocnění, např. provést kontrolu měření tělesné teploty bezdotykovým teploměrem.

Oznamovací povinnost

Rodič je povinen ředitelce dětské skupiny nahlásit infekční či parazitární onemocnění svého dítěte, aby se zamezilo dalšímu šíření. Na základě informace od zákonných zástupců má dětská skupina povinnost informovat ostatní rodiče o výskytu nemoci. Oznámení probíhá formou obecného písemného oznámení na viditelném místě (nástěnka).

Postup při onemocnění dítěte během dne

Dle zákona č. 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině je pečující osoba povinna při výskytu příznaků onemocnění u dítěte bezodkladně informovat rodiče dítěte a předat dítě rodiči nebo zajistit poskytnutí zdravotních služeb. Dítě s projevy akutního onemocnění (respiračního, střevního či jiného) nesmí být zařazeno do kolektivu dětí v dětské skupině – zodpovídají rodiče. Pro zajištění předcházení vzniku a šíření infekčního onemocnění mezi dětmi, zajistí pečující osoby oddělení dítěte (pokud to podmínky dětské skupiny umožňují), které vykazuje známky akutního onemocnění, od ostatních dětí v dětské skupině a zajistí pro dítě dohled zletilé osoby. Tím je zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví ostatních dětí.

Dítě v izolaci má k dispozici WC, je mu zajištěn pitný režim i strava. Dozorující osoba má po celou dobu nasazenou roušku či respirátor, dítě od 2 let věku také. O izolaci se provede zápis – doba začátku a konce izolace, jméno dozorující osoby a případné významné okolnosti, jako například výše naměřené teploty, kašel, aj.  V případě izolace více dětí je zajištěn distanční rozestup min. 2 metry. Dozorující osoba ani pečující osoba nemají právo podat dítěti jakýkoliv lék. Po ukončení izolace se provede řádné vyvětrání místnosti přirozenou cestou, dezinfekce ploch a prostoru dezinfekčním přípravkem s virocidním účinkem.

Rodič je povinen si pro dítě neprodleně, bez zbytečného odkladu, přijít nebo pověřit jinou zletilou osobu vyzvednutím.

Provozovatel si vyhrazuje právo, v kontextu stanoviska MŠMT, vyžádat si v odůvodněných případech od zákonných zástupců vyjádření lékaře v případě, že dítě prodělalo závažnější infekční onemocnění a jeví známky, že není zcela zdravé ve snaze předcházet šíření infekčních nemocí.

Chronické onemocnění dítěte

Pokud má dítě chronické nemocnění, které se projevuje svými příznaky jako akutní infekční onemocnění (např. alergie) je nutné doložit potvrzení od lékaře specialisty nebo od ošetřujícího praktického lékaře. Bez tohoto potvrzení bude dítě považována za akutně nemocné a bude odesíláno do domácího léčení.

Podávání léků a léčivých přípravků dětem v dětské skupině

Dětská skupina nemá povinnost dětem podávat jakékoliv léky a léčivé přípravky – jak volně prodejné, tak na lékařský předpis z medikace lékaře. V případě, že dítě v rámci neodkladné pomoci (v rámci první pomoci) potřebuje podat lék, který je medikován lékařem a musí jej pravidelně užívat v určenou dobu, je nutné o to písemně požádat dětskou skupinu a doložit potřebnost lékařskou zprávou. V případě kladného vyřízení žádosti je zákonný zástupce povinen se osobně dostavit k ředitelce dětské skupiny a o podávání léku sepsat na místě „Protokol o podávání léku“. S tímto protokolem jsou následně seznámeny všechny pečující osoby, který svůj souhlas/nesouhlas s podáním léku podepíšou. Dětská skupina je i nadále povinna, i přes souhlas s podáváním léku, volat v život ohrožujících stavech záchrannou službu.

Pokud dětská skupina žádost o podávání léku zamítne, je rodič povinen zajistit podání léku sám. Léky se předávají přímo pečující osobě, která je řádně uchovává na bezpečném místě. V žádném případě nesmí mít žádné léky dítě u sebe – a to ani v šatně, v osobních věcech.

Postup při úrazu a poranění dítěte

V případě náhlého úrazu – a vyžaduje-li to charakter úrazu – přivolá pečující osoba lékařskou pomoc. Drobná ošetření první pomoci provede pečující osoba pomocí přenosné lékárničky, která slouží jak pro potřeby činností v denní místnosti dětské skupiny, tak i činností ve venkovních prostorech. Neprodleně bude informován zákonný zástupce dítěte a zároveň ředitelka dětské skupiny. 

Denní režim dětské skupiny 

Režimové požadavky

Dětem poskytujeme výchovnou péči, zaměřenou na rozvoj schopností dítěte a jeho kulturních a hygienických návyků přiměřených věku dítěte, v souladu s konceptem výchovy a péče o dítě. Režim dne je z organizačních důvodů dětské skupiny částečně stanoven, pečující osoby ho ale pružně přizpůsobují individuálním potřebám dětí.

Spontánní hra

Spontánní hra prolíná celým dnem tak, aby se děti cítily volné a spokojené. Jedná se zejména o „ranní kroužek“ po příchodu dítěte v 6:30 hod, volné hry a odpolední klidové hry. Spontánní hry jsou dále zařazovány při pobytu venku a v odpoledních hodinách před odchodem domů, a to v závislosti na počasí, na počtu dětí, schopnostech dětí a se zřetelem k individuálním potřebám dětí.

Činnosti dětí řízené pečujícími osobami

Řízená aktivita probíhá střídavě v průběhu celého dne. Jedná se o bloky s pohybem na hudbu, bloky výtvarné, bloky šikovné ručičky a chytré hlavičky, a využívají se další metody dle Plánu výchovy a péče. Řízené aktivity mají za cíl všestranný rozvoj dětí. Tyto aktivity probíhají denně v dopoledních i odpoledních hodinách pod vedením pečujících osob. Při tom se přihlíží k potřebám a schopnostem dětí, vždy s ohledem na jejich věk a skupinového věkového složení. Děti se dle vlastního zájmu řízených činností zúčastňují.

Výchovná činnost probíhá individuálně, v menší skupině nebo s celou skupinou. Vždy v souladu s cíli a záměry Plánu výchovy a péče.

Pohybové aktivity

Pohybové aktivity dělíme na vnitřní (třída – herna) a vnější (hřiště, vycházky). Mezi druhy pohybových aktivit patří zejména cvičení, procházky, tanec, hudebně pohybové hry, psychomotorické hry, relaxace, spontánní pohybové činnosti, pohybové hry.

Frekvence zařazování pohybových aktivit v denním režimu je přizpůsobena dětem dle potřeb a probíhá v průběhu celého dne.

K pobytu dětí venku se využívá venkovní hřiště v docházkové vzdálenosti. Pobyt venku je závislý především na věku dítěte, počasí a stavu ovzduší. Dle denního harmonogramu je organizován dopoledne od 10:15 – 11:30 hod. Pobyt venku může být zkrácen nebo zcela vynechán při mimořádně nepříznivých klimatických podmínkách a při vzniku inverze.

Odpočinek, spánek

V prostoru denní místnosti je situován prostor pro odpočinek dětí. Každé dítě má vlastní matraci z nepropustného materiálu, která se na dobu odpočinku rozloží na zem denní místnosti. Každé dítě má vlastní ložní prádlo, které je uloženo v boxu dítěte. Box, ložní prádlo i matrace jsou identifikovány značkou dítěte s viditelným popisem pro každé dítě. Uložení matrací je rovněž ve větratelných skříních. Odpočinek je zařazen v režimu dne 1x denně, a to v době od 12:15 – 14:30 hodin a respektuje individuální potřeby dítěte. Děti odpočívají u čtené, popřípadě reprodukované pohádky. Odpočinek zkracujeme dle individuálních potřeb dětí nebo dle denního programu. Důležitá je celková pohoda a přátelská atmosféra.

výchovná činnost a bezpečnost

Výchovná činnost probíhá podle zpracovaného Plánu výchovy a péče a je přizpůsobována věku a skladbě aktuálně přítomných dětí. Při provozu dětské skupiny jsou respektována práva dítěte v souladu s Úmluvou o právech dítěte. K zajištění bezpečnosti dětí při pobytu uvnitř dětské skupiny i mimo její prostory jsou pečující osoby proškoleny v oblasti bezpečnosti práce (BOZP).

Stravování

Oběd zajišťuje provozovatel dětské skupiny na základě ujednání mezi provozovatelem a zákonným zástupcem dítěte umístěného v dětské skupině. Zákonný zástupce dítěte může požádat o možnost dodání individuální stravy svému dítěti. Přesnídávky, obědy a svačiny jsou primárně odebírány od Jídelny Za mlýnem v Přerově (odloučené pracoviště Jídelny Kratochvílova). Jídelní lístek bude vždy vyvěšen na následující týden.

Stravování dětí ve věku 1–3 roky je zajištěno dle výživových norem podle přílohy Vyhlášky č. 350/2021 Sb.

 Stravování dětí ve věku 3-6 let je zajištěno dle spotřebního koše daného Vyhláškou č. 107/2005 Sb. o školním stravování. 

Děti jsou dle věku a možností zapojovány do přípravy a prostírání svého místa u stolu. Děti jsou vedeny k samostatnosti při stolování, jsou jim vštěpovány zásady slušného stolování. V případě, že se dítě nedokáže samo najíst nebo některou činnost nezvládne, tak mu vždy pečující osoba pomůže. Vše je řízeno individuálními potřebami dětí.

Pokud dítě vzhledem k věku ještě nemůže přijímat stravu zajištěnou dětskou skupinou, je povinností rodičů zajistit dostatečné množství náhradní stravy, která bude uchovávána podle hygienických norem. 

Obědy jsou převáženy v jídelních termoboxech. Přípravné místo je opatřeno nerezovými dřezy, jednou mikrovlnnou troubou, vodí lázní na udržování teploty stravy, sporákem s troubou, myčkou a lednicí. Použité nádobí se dekontaminuje v myčce na nádobí. Termoboxy a gastro nádoby se dekontaminují dle sanitačního řádu dodavatelem stravy.

Řád výdejny stravy:

Provozní doba

9:45-10:15

Výdej dopolední svačiny

11:30-12:00

Výdej oběda

14:30-15:00

Výdej odpolední svačiny

Jídlo se dováží a je zajištěno firmou Jídelna Za Mlýnem Přerov

Pracovnice DS zajišťuje pitný režim pro děti a výdej stravy.


Povinnosti pracovníka při manipulaci s potravinami

Pitný režim

Dětem je celý den k dispozici voda a čaj. V letních měsících jsou rodiče povinni pro pobyt venku vybavit dítě odpovídající podepsanou lahvičkou s pitím a malým batůžkem, aby si dítě mohlo pití vzít na vycházku.

Způsob nakládání s prádlem

Výměna lůžkovin se provádí 1x za 3 týdny, a zajišťuje ji dětská skupina, výměna pyžam se provádí 1x za týden. Děti si odnesou pyžamo na vyprání domů. Všechny druhy prádla jsou vyměňovány v případě potřeby ihned, za tímto účelem je náhradní oblečení i ložní prádlo k dispozici v dětské skupině.

Praní ložního prádla zajišťuje personál dětské skupiny. V prádelně je umístěna pračka a sušička.  Čisté ložní prádlo je skladované v označeném boxu.

Způsob zajištění vhodného mikroklimatu

V prostorách dětské skupiny je odvětrávání, které je přizpůsobeno potřebám dětské skupiny na základně vyhlášky č. 410/2005 Sb. o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých. Technická zpráva vzduchotechniky byla zkontrolována a schválena KHS.

Sanitační řád

Úklid v prostorách dětské skupiny se provádí v následujících intervalech:

1x denně:

1x týdně:

1x ročně:


Podrobný sanitační řád  má dětská skupina vypracovaný ve zvláštním dokumentu.

Práva a povinnosti rodičů

Péčí v dětské skupině zabezpečujeme uspokojování přirozených potřeb dítěte. Rozvoj jeho osobnosti probíhá ve spolupráci rodiny a dětské skupiny.

Rodiče mají právo:


Povinnosti rodičů:

Práva dětí

Dítě má právo:

Dodržování Provozního řádu dětské skupiny je povinné i pro zaměstnance dětské skupiny.



V Přerově dne 1.9.2022


Ing. Kristýna Šrámková 

Ředitelka dětské skupiny Mamutík I a Mamutík II